מראות ותעתועים – 5 מפגשים במרחב הקליני בהנחיית דפנה בן זקן

mirror

הסובייקט הוא פרשן בלתי נלאה, שמנסה לתת מובן לסובב אותו. מה קורה לתינוק שעדיין אינו מדבר, כשגופו לא בבעלותו המלאה, ואין לו דרך לייצג את מה שהוא קולט מהסובב אותו כהבזקים של צורות וצלילים?

כדי לענות על שאלות אלה נדרש לאקאן להבנה מעמיקה של תפקידיו של ה"אני", שמהותו ביצירת הקשר עם האחר ועם הגוף. במאמרו "מבוא לנרקיסיזם" התעמק פרויד בשאלות אלה דרך ה"מיתוס של נרקיס" וטען שהאהבה היא הדרך ליצירת הקשר עם האחר למרות שהיא מתעתעת ולעיתים מסוכנת.

לאקאן הוסיף כי בקשר עם האחר נוצרות גם השנאה והבורות וכי ב"אני" יש כפילות מתעתעת: מצד אחד הוא מוקד ההתפעלות והאהבה ומצד שני הוא מוקד היריבות והמוות.

לאקאן בנה את ה"סכימה האופטית" ואת "מעמד המראה" כדי להתעמק במקורות האשליה והתעתוע שקיימים ביחס המדומה של האני עם האחר ועם הגוף. עם לאקאן וממשיכיו אפשר לתהות על החשיבות הרבה שאנו נותנים לדמותנו ("סלפי") ולאשליה ("כאילו") וכיצד הם באים לביטוי ביחסים בין אנשים ובתוך ההעברה בטיפול.

לסיכום המפגשים, נחזור לענין הגוף שהמודל הנרקיסיסטי לא מצליח לפתור במלואו. נבדוק יחד מה מציע לאקאן בהקשר זה ביחס לגוף ולדחפים וכיצד הוא פותח שדה חדש של התייחסות לגוף החי באמצעות ההמצאה של אובייקט  a, (הקול והמבט) ומושג ה"התענגות".

 את היסודות התאורטיים האלה נקשור לקליניקה ונבדוק:

* איזה רישום נותר אצל המטופלים שלנו מהמפגשים שלהם עם אהבה והתפעלות ו/או עם יריבות, שנאה ומשאלות מוות.

* מה קורה כשלא נוצרת אשליה נרקיסיסטית מתעתעת ביחס לאחר? האם ניתן לסייע לילדים לחצות את "מעמד המראה", ואיך ניתן להשתמש במבט ובקול בטיפול?

תאריכי המפגשים:   9.1.18,   23.1,   6.2,   20.2 ,   6.3

• מנחה: דפנה בן זקן

• מקום: בית השחמט, טאגור 26 רמת אביב

• עלות: 220 ש"ח לסדרה של חמישה מפגשים, 150 ש"ח לסטודנטים ומתמחים.